Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie przesłane. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.
Wstecz

ZAPYTAJ O POKÓJ

Jeżeli masz dodatkowe pytania, zadzwoń:
+48 55 247 61 25
+48 512 595 659

Uwaga: Twoja rezerwacja wymaga potwierdzenia

bo mogę…

Wypoczywam na Mierzei

odkrywam Żuławy

Żuławy

Najbardziej pozytywna depresja na świecie

W drodze do nas

Mijasz je

Krainę kryjącą się pod nazwą „Żuławy” cechuje niespotykany nigdzie indziej w Polsce krajobraz płaski jak patelnia do naleśników.  Jadąc po terenach delty Wisły można jak okiem sięgnąć oglądać różnobarwne prostokątne pola, tylko od czasu do czasu urozmaicone wierzbami pochylającymi się nad kanałami. Jednak to, co wydaje się proste i monotonne jest w rzeczywistości krainą zaskakującą dynamiką oraz idealną współpracą człowieka z naturą.

Zwiedzanie zacznij od

Żuławskiego Parku Historycznego

Żuławski Park Historyczny jest jak schowana na strychu skrzynia, w której  kryją się ukryte skarby. Pamiątki rodzinne, historie z życia, zdjęcia, płyty, stare narzędzia.  Żuławski Park Historyczny jest placówka kulturalno-muzealna z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim.

Tam poznasz historię tego regionu, jego mieszkańców. Dotkniesz sprzętów i narzędzi jakim „wyrywano” wodzie ląd.  Tu zaczyna się początek szlaku mennonitów – osadników którzy zagospodarowali te tereny.

Zabytki histori

Domy podcieniowe

Wśród zabytków na Żuławach wyróżniają się malownicze kościoły z charakterystyczną drewnianą wieżą, domy podcieniowe, pięknie położone cmentarze mennonickie oraz układy zabudowań wsi pochodzące jeszcze ze średniowiecza.

Większość z tych domów jest stale zamieszkiwana, niektóre udostępniane są do zwiedzania jak choćby ten w Trutnowach, czy Mały Holender w Żelichowie. Prowadzone są tam, też Degustacje Żuławskie jest to wybór najlepszych potraw, tradycyjnych smaków dla regionu Delty Wisły. Proponujemy potrawy historyczne z regionalnych produktów. Także inspirowane wydarzeniami, odzwierciedlające mieszankę kulturową regionu – Prusów i Słowian, Krzyżaków, menonitów, osadników z Kresów Wschodnich, Ukraińców.

Hydrotechnika

Pętla Żuław i zabytki hydrotechniki

Region obfituje w sieć kanałów i związanych z tym rozwiązań technicznych.

Depresja zobowiązuje, by uchronić się przed zalaniem – w Marzęcinie mamy najniżej położony punkt w Polsce – 2,07 m, na Żuławach powstała siec kanałów i związanych z tym ciekawych rozwiązań. Wystarczy wspomnieć Obrotowy, kolejowy most w Rybinie z 1905r, czy liczne przepompownie.

Rzeki i kanały  wykorzystywane są również do celów rekreacyjnych. Pętla Żuław  to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem.